https://www.harrypotterturkiye.com/adm/images/imagemenu/application_view_detail.png İzinler Tablosu    https://www.harrypotterturkiye.com/adm/images/imagemenu/ruby.png Hakkımızda   

 

Geri Sayım Sayacı

 

Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: 23 Nis 2018, 14:34Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
 Severus Snape Kimdir? 
Yazar Mesaj
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Nis 2014, 22:07
Eldeki nakit:
1,111.04

Banka:
329.80

İleti: 44
Konum: İstanbul
Ülke: Turkey (tr)
Yüksek puanlar: 2
Cinsiyet: Erkek
Alıntı ile cevapla
Resim


Kişisel Bilgileri
İlk görünüş:
Felsefe Taşı
Son görünüş:
Ölüm Yadigârları
Yaratan:
J. K. Rowling
Canlandıran:
Alan Rickman
Takma adları
Sev, Melez Prens,Sümsükus
Tür:
Melez
Cinsiyet:
Erkek
Meslek:
Hogwarts Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni ve Hogwarts Müdürü
eski Hogwarts İksir öğretmeni
Slytherin bina başkanı
Aile:
Tobias Snape (muggle baba)
Eileen Prince (cadı anne)
Önemli ilişkileri:
Lily Evans (platonik aşkı)
Bina:
Slytherin
Bağlılık:
Albus Dumbledore
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Lily Potter
Lord Voldemort (eskiden)
Patronus:
Gümüş Maral (eskiden kartal)


Severus Snape (9 Ocak 1960 - 2 Mayıs 1998), J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin bir karakteridir.

Sıska, soluk yüzlü, kanca burunlu, omuzlarına kadar inen yağlı saçları ve siyah cübbesiyle besili bir yarasaya benzer.

Snape ile ilgili en eski bilgilerin başına dönersek, Hogwarts'a geldiğinde kara büyü konusunda öğretmenlerden bile fazla bilgisi olduğunu ve çok istediği Slytherin'e seçildiğini belirtmemiz gerekir.

Zaten Slytherin'in bu özelliğinden dolayı okul döneminde kurulan çetenin hemen hemen bütün üyeleri sonunda Ölüm Yiyen olmuştur. Fakat Voldemort'un düşüşünden hemen önce saf değiştirerek Albus Dumbledore için casusluk yapmıştır. Okuldan sonraki yaşamıyla ilgili ayrıntılar ise bilinmiyor.

Bir dönem Lord Voldemort'un yandaşlarına katılmış da olsa da daha sonra Voldemort'un Lily Potter'ı öldürmesinden sonra taraf değiştirmiş,1981 yılında Hogwarts'a dönüp İksir Uzmanı ve Slytherin'in Bina Başkanı olmuştur. Aslında gözü Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersindedir.

Bu dersin öğretmeni olan Remus J.Lupin'le çocukluktan beri rekabet içindedir. Snape, James Potter, Lily Evans, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew'la aynı dönemdendir. Aslında Snape'e James'in Çapulcu Grubu'nda en az bulaşan Remus Lupin'dir, bu yüzden Snape James ve Sirius'tan ettiği kadar nefret etmez. Severus, Hogwarts Ekspresi'nde ilk karşılaştıkları günden beri James ve Sirius'a düşmandır, James'in grubu tarafından devamlı aşağılanır, hatta James ona Sümsükus (Snivelly) lakabını takmıştır. Buna rağmen Snape James'e hayatını borçludur, çünkü Remus' un dolunay dönemlerinde nereye gittiğini merak eden Snape, Sirius'un tüyosu üzerine Remus'u takip etmeye kalktığı vakit James tarafından kurtarılmıştır, çünkü Remus Lupin bir kurtadamdır, dolunay zamanlarında kimseye zarar vermemek için Şamarcı Söğüt'ün altındaki gizli geçitten Bağıran Baraka'ya gider ve dönüşümünü orada tamamlar. Sirius'un planı sonuca ulaşsaydı Snape, Remus Lupin'in kurtadam formuyla karşılaşacak, muhtemelen de saldırıya uğrayacaktı. Ayrıca Snape, Lupin'in Hogwarts'taki öğretmenlik döneminde ona kurtadam dönüşümünde daha az zorlanması için iksir hazırlar.

Okulun ilk yılında Profesör Quirrell'in Lord Voldemort için çalıştığını ilk kez o gündeme getirmiştir. Quirrel unicorn kanı sayesinde Voldemort'la aynı vücudu paylaşmaktadır, Quidditch maçında Quirrel Harry'e süpürgesinden düşebilmesi için lanet okur ancak Snape'in karşı büyüsü sayesinde amacına ulaşamaz. Dördüncü yılın sonunda ise, Dumbledore hariç hiç kimse, Harry'nin Voldemort'un geri döndüğü iddialarına inanmazken, o Harry'ye arka çıkmıştır. Bunun sebebi; kendisi eski bir ölüm yiyendir ve koluna tüm diğer ölüm yiyenlere olduğu gibi Karanlık Lord tarafından bir Karanlık İşaret dağlanmıştır. İşaret, Karanlık Lord'un ölüm yiyenleriyle iletişim yoludur, ve giderek belirginleşmesi Karanlık Lord'un dönüşüne delalettir.

1997 yılında Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin öğretmeni olarak uzun zamandır beklediği fırsatı yakaladı. Eğitim dönemi başlamadan önce Draco'nun annesinin Snape'in evi olan Spinner's End'de verdiği Bozulmaz Yemin nedeniyle bütün bir yıl boyunca Draco Malfoy'un arkasını kolladı.

Profesör Trelawney'in Dumbledore'a anlattıklarını kapı arkasından dinleyerek duyduklarını Voldemort'a aktarmıştı. Böylece Voldemort'un Lily ve James Potter'ı öldürmesine neden olmuştu. Daha sonra Dumbledore'u yaptığından duyduğu pişmanlığı ve Ölüm Yiyenler ile birlikte olmadığını maral şeklindeki patronusuyla inandırmıştı.

Dumbledore'un ona sonsuz bir güveni vardı. Safkan bir anne ile Muggle bir babadan doğmasından dolayı Voldemort gibi Snape de utanç duyuyordu. Her ne kadar çatal dili konuşamasa da Karanlık Sanatlara karşı duyduğu ilgiyi hiç saklamamıştı. Dumbledore'u okulun en yüksek kulesi olan Astronomi Kulesi'nin girişinde öldürüp Draco'nun görevinin Dumbledore'u öldürme dışındaki görevini başarı sağlamasıyla birlikte bir kaç ölüm yiyenle beraber Hogwarts'dan kaçtı.

Ama son kitapta, Snape'in aslında çocukluğundan beri Lily Evans'a (Harry Potter'ın annesi) aşık olduğu, Lord Voldemort'un LilyLily Evans Evans'ı öldürmeyi planladığını öğrendikten sonra Dumbledore'a Lord Voldemort hakkında gizli bilgiler verdiği, Harry'i okul başladığından itibaren Dumbledore ile beraber korumaya başladığı ortaya çıkmıştır. Harry bunu Snape ölmeden kısa süre önce yanına gelip onun gözünden döktüğü anısını bir şişeye döküp Düşünseli 'ne döktüğünde öğrenmiştir. Dumbledore üzerinde lanet bulunan Hortkuluk'lardan birini zaafa kapılıp taktığı için Hortkuluk'un lanetinden etkilenir ve çok kısa bir ömrü kalır. Ölüm Yiyen'lerin elinde ölmektense planlayarak ölmeyi seçer ve Snape'le beraber kendi ölümünü planlar. Snape Dumbledore'un isteği üzerine onu öldürmüştür. Bu sayede Snape'in Voldemort'un tarafında olduğuna inanılmasına katkıda bulunmuştur ve Dumbledore'un Snape'e bile söylemediği gizli planına yani Mürver Asa'nın Dumbledore'dan sonra sahipsiz kalmasına bilmeden yardım etmiştir. Ancak işler ne Dumbledore'un ne de Karanlık Lord'un umduğu gibi gitmemiş ve asa Severus Snape'i sahibi olarak da kabullenmemiştir çünkü kehanet mürver asanın sahibi, eski sahibini öldüren olur değil, Mürver Asa'nın sahibini kim silahsız bırakırsa, Mürver Asa'nın yeni sahibi o olur şeklindedir. Astronomi kulesinde Severus Snape, Albus Dumbledore'u öldürmüştür fakat Mürver Asa'yı Dumbledore dan alan Draco Malfoy'dur. Harry Potter da, Draco Malfoy'u Malfoy'ların evinde silahsız bıraktığı için, Mürver Asa'nın son sahibi Harry Potter olmuştur.

Son kitapta Lord Voldemort'un yılanı Nagini tarafından Voldemort'un emriyle öldürülmüştür. Karanlık Lord emri vermeden önce ona en sadık hizmetkarlarından biri olduğunu, ancak asanın tam anlamıyla itaati için ve haliyle Potter'a karşı etkili olabilmesi, asayı kendisiymiş gibi hisssedebilmesi için onu öldürmesi gerektiği, Dumbledore'un planını bozması gerektiğini söylemiş ve çatal dilinde, büyülü bir kafes içerisinde korunmakta olan Voldemort'un kalan son hortkuluğu Nagini'ye "öldür" demiştir.

İsminin anlamı


Yazar, böylesine ciddi ve sert mizaçlı bir karaktere Severus Snape adını verirken, Fransızca çok ciddi, sert, cezalandırıcı gibi anlamlara gelen severe kelimesinden esinlenmiştir. Ayrıca antik yunanda Serverus kötü tanrıdır. Özel büyüsü Sectumsempra'dır. Ayrıca yetkin bir Zihnefendar'dır.

_________________
Daha huzurlu bir ortam için forum kurallarını okuyunuz
Please read the forum rules for a more peaceful environment
[Kurallara uymayan üyeler ceza alabilirler]
[Members comply with the rules can be fined]


24 Mar 2016, 02:50
Profile bak WWW
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz   [ 1 ileti ] 

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git:  
cron
                       
Bu forum gücünü phpBB yazılımından alır. Tema: Vjacheslav Trushkin Türkçe dil dosyası: phpBB Türkiye Alan Adı Sağlayıcı: İsimtescil Barındırıcı: HOST-ED.NET CLIENT AREA Geliştirici: LordVoldemort